תם

ארגז הכלים שלי תרגילי מוח תרגילי מוח בארץ ובעולם


*מפתחי תרגילי מוח והארגון הבינלאומי

ד"ר פול אי.דניסון (וונטורה, קליפורניה - ארצות הברית)

מחנך מקצועי ויזם, חלוץ בתחום המחקר השימושי של המוח ומחברה של התפיסה החינוכית המשלבת גוף-נפש והידועה כקינסיולוגיה חינוכית. תגליותיו מבוססות על הבנת התלות ההדדית שבין ההתפתחות הפיזית, רכישת כישורי שפה והישגים לימודיים. מודל זה צמח מתוך התנסותו בפיתוח תכניות לימודים ומחקר בפסיכולוגיה ניסויית באוניברסיטת דרום קליפורניה שם הוענק לו תואר ד"ר בחינוך עבור הישגיו ומחקרו על ראשית הקריאה והקשר שלה להתפתחות המוח. במשך כ- 19 שנים ניהל ד"ר דניסון מרכזים לחינוך (Valley Remedial Group Learning Centers) ובכך עזר לילדים ומבוגרים להמיר את קשייהם בהצלחות.

בשנת 2006 פרסם ד"ר פול דניסון את ספרו האוטוביוגראפי Brain Gym & Me בו הוא מתאר את הרקע לפיתוח טכניקת תרגילי מוח ומביא דוגמאות לאופן יישומה. ספר זה תורגם בשנת 2009 גם לעברית ('תרגילי מוח' – התענוג שבלמידה, הוצאת אדוואנס, ת.ד. 1137 רחובות – 76112). בנוסף לספר זה, דניסון הוא מחברם של יותר מ-13 ספרים וחוברות הדרכה בתחום הקינסיולוגיה החינוכית.

גייל אי.דניסון (וונטורה, קליפורניה - ארצות הברית)

רעייתו ושותפתו לעשייה של ד"ר פול אי. דניסון. כתבה יחד עימו, את סדרת ספרי הקינסיולוגיה החינוכית. בהיותה רקדנית הביאה גייל חן ומיקוד לתנועות תרגילי מוח ®Brain Gym.  גייל היא בעלת הכשרה ורקע עשיר בהוראה והדרכה ובכלל זה 10 שנות ניסיון כמדריכה של שיטת  'מגע בריאות' (Touch for Health). גייל היא המחברת של הספר והתנועות של תרגילי ראייה ®Vision Gym שבהם מנוצלים קצב, צבע וצורה להשגת התפתחות אישית וצמיחה מיטבית. גייל פיתחה את כתב העת לתרגילי מוח –  (Brain Gym® Journal)  ועומדת בראש וועדת ההוצאה לאור של הקרן לקינסיולוגיה חינוכית. איוריה הפשוטים והקלילים בספרי הקינסיולוגיה החינוכית משקפים את אהבתה לילדים ולתנועה.

ארגון האב הבינלאומי של טכניקת תרגילי מוח. נוסד בוונטורה קליפורניה ארצות הברית ב-1987 ע"י בני הזוג דניסון וקבוצת מחנכים שחיפשו גישות יישומיות לאופטימיזציה של תהליכי למידה.

הארגון הבינלאומי הוקם שלא למטרות רווח ונותן חסות למאות מדריכים מוסמכים לטכניקת תרגילי מוח בעשרות ארצות בעולם. הארגון מגדיר ומעדכן את תוכניות הלימודים ונציגיו מסמיכים מדריכים על פי קריטריונים מוגדרים. הארגון נותן במה לפתוח תוכניות הדרכה, לפרסום עבודות חקר וספרים הנמצאים בזיקה לעקרונות תרגילי מוח ולקינסיולוגיה החינוכית.

*מבוסס על 'אודות המחברים' המופיע בספר הדרכה לתרגילי מוח, Brain Gym® המדריך לתלמיד מאת ד"ר פול א וגייל דניסון, בתרגום עיבוד ועריכה לעברית ע"י אילנה מאירי וכרמלה (חייק) בולגר, הוצאת 'יד לבריאות', זאב בולגר, ר"ג.

תרגילי מוח בישראל 

טכניקת תרגילי מוח נלמדת בארץ החל מסוף שנות השמונים. היא הובאה לישראל על ידי זאב בולגר, קינסיולוג והומיאופת קלאסי שלמד אצל מפתח הטכניקה ד"ר פול דניסון, בארצות הברית. במהלך השנים, הוסמכו בישראל כ-90 מדריכים לתרגילי מוח ונקבעו 2 הנציגים המורשים  מטעם הארגון הבינלאומי להסמכת המדריכים בישראל.

הנציגים מורשים בארץ מטעם הארגון הבינלאומי הם ז'נט פרימוסט וזאב בולגר.

מדריך מוסמך להדרכה לאחר שסיים את תוכנית ההכשרה שהוגדרה על ידי הארגון הבינלאומי. מדריך מוסמך, מורשה ללמד קבוצות ולהעניק אימונים פרטניים.  רשימות המדריכים המוסמכים בישראל מתעדכנות מעת לעת. על מנת לקבל פרטים על מדריכים פעילים באזורך, שלח לנו הודעה באמצעות צור קשר ונשמח להעביר את הפרטים הרלבנטיים.

חלק מהמדריכים בישראל רשומים גם בארגון הבינלאומי בארצות הברית וניתן לקבל את פרטיהם באתר הארגון הבינלאומי לתרגילי מוח.

 

  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 1.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 2.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 3.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 4.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 5.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 6.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 7.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 8.jpg
  • images/stories/enhanced_image_slider_3/people talk 9.jpg